27 Aralık 2017 Çarşamba 0 Yorum

MESLEKİ EĞİTİM VE MESLEKİ YETERLİLİK BATSO’DA MASAYA YATIRILDI


Büyütmek için Tıklayın!

MESLEKİ EĞİTİM VE MESLEKİ YETERLİLİK BATSO’DA MASAYA YATIRILDI

Batman Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Mesleki Eğitim ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Bilgilendirme üzerine, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi)'inden gelen Uzman Yardımcısı Anıl Nihan ÖKMEN, MEYBEM çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verildi. Toplantıya BATSO Yetkililieri ve Batmandaki inşaat şirket temsilcileri de iştirak etti.

Mesleki Yeterlilik Belgesi, işe alınacak kişinin taşıması gereken bilgi ve becerilerin önceden bilinmesi, nitelikli işe uygun olmayan adayı istihdam ederek para ve zaman kaybetme riskini azaltmaktadır. İşin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, değişen koşullara ayak uydurabilen kişilerin istihdam edilmesi işverenin rekabet gücünü artırmaktadır.

İnsan kaynakları yönetiminde, seçme ve yerleştirme, görev tanımlarının oluşturulması, bilgi, beceri ve yetkinlik boşluklarının tespiti, hizmet içi eğitimin planlanması, performans değerlendirmesi, kariyer danışmanlığı ve rehberlik gibi birçok alanda önemli girdi sağlamaktadır.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 26 Eylül 2017 tarihli ve 30192 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 48’den 81’e çıkmıştır. Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra (25.09.2018 tarihinden sonra) bu meslekteki Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgelerine sahip nitelikli iş gücü istihdamının yaygınlaştırılması ile tüketiciye daha kaliteli mal ve hizmet sunulması desteklenmektedir.

Bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde yer alan mesleklerde, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan sınavlar sonucunda belge almaya hak kazanan bireylerin yalnızca bir kez olmak kaydıyla sınav ve belge ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanabilecektir. Söz konusu teşvikten sınava katılım sağlayan adaylar bireysel olarak faydalanabileceği gibi işverenler de çalışanları adına ödeme yaptıkları takdirde sınavda başarılı olan çalışanları için teşvikten yararlanabilmektedir. Bu teşvik 2018 yılı sonuna kadar geçerli olacaktır.

Sınavlardan başarısız olan adayların sınav ve belgelendirme ücretleri fondan karşılanmayacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayan durumlar :

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmaz. Kişiler, sahip olduğu diploma ve ustalık belgelerinin hangi MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine karşılık geldiğini “Belge Zorunluluğu Kapsamında Diploma ve Ustalık Belgelerine İlişkin Muafiyet Tablosu” aracılığı ile öğrenebilir.

 

SİGORTA İŞVEREN PAYI DESTEĞİ

Resmi Gazete'de yayımlanan 6111 sayılı Kanun gereğince Mesleki Yeterlilik Kurumu'na (MYK) ait yeterlilik belgesine sahip 18 - 29 yaşarasındaki erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlar için 48 ay süreyle; bu kişilerin Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde ise ilave olarak 6 ay süreyle; aynı zamanda belirtilen yaş kapsamında çalışmakta iken, ilgili maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra mesleki yeterlilik belgesi alanlar için 12 ay süreyle sigorta primlerinin işveren hissesinin tamamı İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacaktır.

(6111 Sayılı Torba Kanun Kapsamındaki MYK Belge Teşvikleri İndir)

 

TOBB MEYBEM MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ BAŞVURU SÜRECİ :

Adaylar, MEYBEM’in sınav ve belgelendirme hizmetleri kapsamında bulunan alanlarda mesleki yeterlilik belgesi almak için www.meybem.com.tr adresinde yer alan “Personel Belgelendirme Başvuru Formu”nu doldurarak ön talepte bulunabilir.

Belgelendirme başvurusunda bulunan aday, başvurduğu alanla alakalı olarak, ulusal yeterliliklerde belirtilen koşulları sağlamak zorundadır.

Bunun dışında ön yeterlilik, asgari şartlar için ilgili alanın "Belgelendirme Programını" ziyaret ediniz.

Sınavlar, www.meybem.com.tr veya http://basvuru.meybem.com.tr  başvuru sayfasında ilan edilir. Sınavlara başvuru, ilan edilen tarihler arasında yapılmalıdır.

Sınavlara başvuru, online olarak http://basvuru.meybem.com.tr adresi üzerinden veya elden “Personel Belgelendirme Başvuru Formu” ile yapılır.

 

BAŞVURU EVRAK LİSTESİ :

Sınav programına başvuran adayların, başvurularının onaylanması ve kesin kayıtlarının yapılabilmesi için aşağıdaki evrakların, en geç sınav tarihinden 10 gün önce Merkezimize elden ya da kargo ile göndermeleri gerekmektedir.

 • ·         Nüfus cüzdan fotokopisi
 • ·         Adaya ait 2 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş ön profil fotoğrafı)
 • ·         Ödeme dekontu/ödeme bilgi evrakı
 • ·         Varsa öğrenim durumunu gösteren belge
 • ·         Islak imzalı başvuru form

 

İstenen belgelerini sınav tarihinden 10 gün öncesine kadar iletmeyen adaylar, sınava katılamaz.

Başvurusu onaylanan her başvuru sahibine aşağıdaki bilgileri içeren “sınav giriş belgesi” e-posta yoluyla gönderilir.

 

E-postası bulunmayan adaylar, “sınav giriş belgelerini” MEYBEM’den kimlik göstermek suretiyle teslim alabilir.

 • ·         Ad-Soyad
 • ·         TC Kimlik No, Pasaport No, Geçici Kimlik No(T.C. vatandaşları dışındaki adaylar için)
 • ·         Sınav Yeri
 • ·         Sınav Tarihi
 • ·         Sınav Saati
 • ·         Sınavına Gireceği Yeterlilik
 • ·         Sınavına Gireceği Yeterlilik Birimi
 • ·         Adayın Fotoğrafı

 

Başvuru ücretleri için tıklayınız.

 

BAŞVURUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ:

"Başvuru Evrak Listesi" bölümünde yer alan dokümanlar kontrol edilecektir.

Eksik olan bilgi ve belgeler ile ilgili adaya bilgi verilerek, dokümanların sınavdan en geç 10 gün öncesine kadar iletilmesi gerektiği hatırlatılacaktır.

Belgelerin ulaşmasını takip eden 2 gün içinde, başvurular kontrol edilerek başvurular kabul veya reddedilir.

Sınava ilişkin ön yeterlilik şartlarının karşılanamaması veya ödeme yapılmaması durumunda başvuru reddedilir.

 

TÜZEL KİŞİLİK BAŞVURULARI:

Tüzel kişilikler kendi personeli için toplu olarak sınav başvurusunda bulunabilirler. Tüzel kişilikler ile yapılan sözleşmelere istinaden adayların listeleri ve kendileri tarafından doldurulmuş ve ıslak imzalanmış başvuru formları merkezimize teslim edilir.  Sınav organizasyonları ve gerekli evrak listeleri tüzel kişilik temsilcisine gönderilir. Gerekli evrakları tamamlanan tüm adayların başvuru formuna yazdıkları e-mail adreslerine de mail olarak gönderilir. Başvuru formları ve ilgili evraklarının merkezimize eksiksiz teslim edilmesinden sonra tüzel kişilikle yapılan sözleşmede yer alan ödeme şartlarının yerine getirilmesinin ardından başvuruları alınmış olur.

 TOBB MEYBEM Belgelendirme Kapsamı Hakkında Detaylı Bilgi İçin tıklayınız.

 

Belge zorunluluğu getirilen tüm mesleklere ulaşmak için tıklayınız.

Başkanımız

Foto Galeri

TekstilArı Triko

2003 yılından beri triko alanındaki tecrübesini 2016 yılında batman organize san [...]

İbrahim Arslan

Lütfen Sektör Seçiniz..OKÇU GAYRİMENKUL

tüm gayrimenkullerinizde expertiz,pazarlama,pörtföy, temsilifinansal ve yatırım [...]

ALAADDİN OKÇU

BilişimTest

test [...]

Test

HizmetGlobal488

danışmanlık,projelendirme , yenilenebilir enerji,kalkınma ajansları projeleri,ya [...]

Giyasettin Gülmez

HizmetGlobal488

danışmanlık,projelendirme , yenilenebilir enerji,kalkınma ajansları projeleri,ya [...]

Giyasettin Gülmez

Lütfen Sektör Seçiniz..DAT İNŞAAT MÜHENDİSLİK TAAHHÜT TİCARET LTD ŞTİ

inşaat mühendislik taahhüt ve ticaret [...]

DAVUT TURAN

Danışmanlıkhacked kaizer defacer

hacked kaizer defacer [...]

hacked kaizer defacer

Tasarımtasarım

tasarım [...]

tasarım

HizmetEKREM - İKRAM TURİZM HAC UMRE ORGANİZASYONU

ekrem turizm, 2005 yılında umre organizasyonlarına yeni bir soluk getirebilmek a [...]

MEHMET ALTUĞ - ZEYNEP TIRAK

DanışmanlıkENGİN DANIŞMANLIK

engin danışmanlık olarak 2011 yılından bu yana danışmanlık sektöründe hizmet ver [...]

SABAHATTİN ENGİN
[Tüm Firmalar]

Kurumlar