7 Mayıs 2018 Pazartesi 0 Yorum

İHRACAT DESTEKLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI


Büyütmek için Tıklayın!

                Batman Ticaret ve Sanayi Odası, ilimizde ihracat yapan firmaların en büyük sorunlarından biri olan devlet destekleri ve bunların uygulanmasına ilişkin sorunların dile getirildiği ve bunlara çözüm yolu arandığı istişare toplantısı gerçekleştirdi.

                Batman Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binası konferans salonunda gerçekleşen toplantıya, BATSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir DEMİR, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa DEMİR, Daire Başkanı Yusuf YILDIZ, Dış Ticaret Uzmanlarından oluşan ekip ve ilimizde ihracat yapan firma yetkilileri katıldı.

“ŞİMDİLİK YAKIN, İLERİDE DAHA UZAK”

                Toplantının açılış konuşmasını yapan BATSO Başkanı Abdulkadir DEMİR, “İlimizdeki ihracat rakamları bundan dört yıl öncesinde bir düşüş göstermiş olmasına rağmen her geçen yıl artış göstermiştir. Her ne kadar bölgemizde yaşanan bir takım terör ve savaş gibi tatsız olaylar ihracatçılarımızın çalışmasını engellemiş ihracat rakamlarının azalmasına sebep olmuşsa da, son dört yılda sürekli artış göstererek 2017 yılı ihracat rakamı 37milyon dolara taşınmıştır. Bu rakam ülkemiz genelindeki ihracat rakamlarına göre iyi bir oran. Bu rakamın daha üst seviyelere taşınması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sanayicilerimiz genellikle sınır ülkelerimize ihracat yapmaktadır. Üretim yapılan ürün çeşitliliğini ve mevcut üründeki kotayı yükselterek şimdilik yakına yaptığımız ihracatı daha uzak ülkelere ve daha yüksek seviyelere taşımak en büyük hedefimizdir.

                İhracat yapabilmek için devletin desteği her zaman önemlidir. Maddi desteklerin yeterli olması bunların prosedürlerinin uygulanabilir olması ihracat yapan firmaların önünü açmada önemli bir faktördür. İhracatta rahatlık sağlanması için desteklerdeki aşamalar kolaylaştırılmalı ve şartlar uygulamalara paralel olmalıdır.” dedi.

                Toplantıya katılan ihracat firmalarının devlet destekleri ve uygulamalarına ilişkin sorunlarını ve taleplerini tek tek dinleyen İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa DEMİR ve uzaman ekip, sorulara cevap vererek, çözülemeyen sorunları çözülmek üzere not ederek gereken çalışmaların yapılacağını belirttiler. Toplantının amaçları hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunan İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa DEMİR, “Bakanımızın talimatıyla Türkiye’deki bütün illerde firmaları yerinde ziyaret etme şeklinde bir program gerçekleştirdik. Firmaları yerinde ziyaret ediyoruz, sorunlarını yerinde onlarla birlikte değerlendiriyoruz. Diğer bakanlıklarla ilgili sorunları ise diğer bakanlıklar nezdinde takip ediyoruz. Şu ana kadar bu çalışmalarımız nezdinde 3 bine yakın sorun çözüldü. Amacımız sanayicilerimize destek sağlayarak ithalatı azaltıp ihracatı arttırmaktır.  Batman’da sanayi açısından çok büyük bir gelişme var. Yalnız Batman ekonomik olarak daha üst seviyelerde bir il olmasına rağmen, bu ekonomik canlılığı yansıtan bir tabloyla karşılaşamıyoruz. Batman 6ncı bölge illerde en fazla teşvik belgesi alan 3ncü il. Teşvik belgesi geleceğin habercisidir ve bu belge, önümüzdeki 3-5 yılda yatırıma, istihdama, ihracata, üretime dönüşme potansiyeli de taşıyor. Dolayısıyla Batman sanayisi açısından çok büyük bir gelişme var demektir.” dedi. Heyet, Batman’daki toplantının diğer illerdeki toplantılara göre daha verimli geçtiğini belirterek toplantıyı sonlandırdı.

Başkanımız

Foto Galeri

TekstilArı Triko

2003 yılından beri triko alanındaki tecrübesini 2016 yılında batman organize san [...]

İbrahim Arslan

Lütfen Sektör Seçiniz..OKÇU GAYRİMENKUL

tüm gayrimenkullerinizde expertiz,pazarlama,pörtföy, temsilifinansal ve yatırım [...]

ALAADDİN OKÇU

BilişimTest

test [...]

Test

HizmetGlobal488

danışmanlık,projelendirme , yenilenebilir enerji,kalkınma ajansları projeleri,ya [...]

Giyasettin Gülmez

HizmetGlobal488

danışmanlık,projelendirme , yenilenebilir enerji,kalkınma ajansları projeleri,ya [...]

Giyasettin Gülmez

Lütfen Sektör Seçiniz..DAT İNŞAAT MÜHENDİSLİK TAAHHÜT TİCARET LTD ŞTİ

inşaat mühendislik taahhüt ve ticaret [...]

DAVUT TURAN

Danışmanlıkhacked kaizer defacer

hacked kaizer defacer [...]

hacked kaizer defacer

Tasarımtasarım

tasarım [...]

tasarım

HizmetEKREM - İKRAM TURİZM HAC UMRE ORGANİZASYONU

ekrem turizm, 2005 yılında umre organizasyonlarına yeni bir soluk getirebilmek a [...]

MEHMET ALTUĞ - ZEYNEP TIRAK

DanışmanlıkENGİN DANIŞMANLIK

engin danışmanlık olarak 2011 yılından bu yana danışmanlık sektöründe hizmet ver [...]

SABAHATTİN ENGİN
[Tüm Firmalar]

Kurumlar